Bardo to jedno z piękniejszych miasteczek, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki trafi na jego teren, ten z pewnością żałować nie będzie. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości? W jaki sposób można spędzić tutaj wolny czas?
Jednym z wielu atrakcji jest Krzyż nad Obrywem Skalnym dostępny do zwiedzania dla turystów wejście zajmuję ok 40 – 60 minut malowniczą trasą w środku lasu wchodząc na przepiękny taras widokowy mijamy stację drogi Krzyżowej.
Po dotarciu na drewniany taras widokowy możemy podziwiać przepiękną panoramę Barda
Krzyż wykonał miejscowy tartak. 6 czerwca 1948 r. krzyż złożono pod tzw. Betlejemką czyli koło szopki ruchomej przy ul. Skalnej 1. Stąd wyruszyła procesja na Obryw Skalny. Do IX stacji drogi krzyżowej krzyż ciągnęły cztery konie
Z kart historii – Bardo i jego dzieje
Leżące u stóp Gór Bardzkich miasteczko, będące dziś ważnym ośrodkiem kultu maryjnego, może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że już w okresie wczesnego średniowiecza istniała tutaj osada Ślężan, która z czasem zaczęła się przekształcać w ważny ośrodek handlowy. Dzięki bliskości popularnych szlaków handlowych, Bardo przez wieki mogło się cieszyć pomyślnym rozwojem. W dziejach tego ośrodka miejskiego rolę bardzo ważną odegrali też cystersi. Pojawili się oni tutaj w wieku XIII, a swą działalność prowadzili aż do 1810 roku. To dzięki nim Bardo stało się nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym, ale i pielgrzymkowym. Choć miejsce handlu zajęła dziś turystyka górska, do dziś Bardo jest miejscem bardzo ważnym dla wielu pątników z całego kraju. Jest też jedną z tych miejscowości, którym swój czas bardzo chętnie poświęcają miłośnicy historii i zabytkowych budowli. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Bardo i jego atrakcje
Dumą Barda jest wspaniały zespół klasztorny, mogący się pochwalić zarówno ciekawą historią, jak i cennymi dziełami sztuki. Dawniej należał on do cystersów, dziś znajduje się w rękach redemptorystów. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej, które warto zwiedzić. Przy klasztorze tym znajduje się cenny zabytek sakralny – potężna bazylika, zajmująca najważniejsze miejsce w panoramie Barda. Swą obecną formę przybrała ona na przełomie XVII i XVIII wieku, a o jej rozmiarach najlepiej może świadczyć to, iż w kościelnym wnętrzu może się zmieścić aż 5 tysięcy osób. Na co warto zwrócić uwagę w tej świątyni? Na okazały ołtarz główny z początków XVIII wieku oraz na figurkę Matki Boskiej Bardziej. Jest to najstarsza rzeźba na Śląsku oraz cenny przykład sztuki romańskiej, któremu z pewnością warto poświecić swój czas. Zwiedzanie Barda warto też połączyć ze spacerem po Kalwarii oraz wędrówką wśród kaplic różańcowych na Różańcowej. I wśród tych kaplic można ujrzeć ciekawe perełki dawnej architektury oraz zabytki, obok których trudno jest przejść obojętnie.
Bardo dla aktywnych
Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie tego miasta, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki w Góry Bardzkie. Nie brak tu ciekawych tras pieszych, których pokonanie sprawi każdemu z nas wiele radości. Gdzie warto się wybrać? Z Barda można powędrować w stronę Kłodzkiej Góry i Przełęczy Kłodzkiej, można też pomaszerować w stronę Kłodzka, pokonując po drodze Mariańską Górkę. Ciekawym celem wycieczki może się okazać również Srebrna Góra, znana z potężnej twierdzy oraz prowadzącej po jej najciekawszych zakątkach trasy turystycznej.
Bardo to popularny ośrodek turystyczny, który może oczarować zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy chcą spędzać czas na górskich szlakach. Tu, w otoczeniu malowniczych Gór Bardzkich, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego oraz spędzi wolny czas w taki sposób, jaki uzna za najbardziej atrakcyjny w swym przypadku.
Review Overview
Świetne miejsce byłem tam z rodziną. Warto zobaczyć
Ocena Artykułu
Summary : Opinie Artykułu